Le Rêve is een roman van Émile Zola, gepubliceerd in 1888, het zestiende deel van de serie Les Rougon-Macquart. Zola behandelt het thema van de religie, maar op een veel minder gewelddadige en polemische manier dan hij deed in La Conquête de Plassans of La Faute de l'abbé Mouret. Deze keer richt hij zich op het volkse geloof en de vernieuwing van het mysticisme in de Franse samenleving van de tweede helft van de XIXe eeuw. Een handgeschreven gesigneerde inscriptie aan Pascal Olivieri (voormalig medewerker bij Hachette, aan wie Flammarion vanaf 1895 het voorstel deed om de leiding te nemen over de stationsboekhandels die hij wilde uitbreiden).